2% z dane pre psíky v útulku v Hnúšti

Pomôcť nám môžete aj Vy, prispením Vašich 2% z daní.

2% z daní môžete venovať aj útulku Hnúšťanské labky

48 opustených psíkov našlo nový domov v priebehu 6 mesiacov, odkedy funguje útulok Hnúšťanské labky (od 1.8.2021). Väčšina psíkov sa k nám dostala z Hnúšte, nasleduje Klenovec, Tisovec a Rimavská Sobota. Útulok spravuje občianske združenie Hnúšťanské labky, ktoré svoju prevádzku hradí z vlastných zdrojov a darov (či už vo forme materiálnej, alebo finančnej).

Aj magický príbeh psíka Rastyho je dôvod, prečo pomáhať

Niektoré psíky do útulku prídu a rýchlo odídu, ani si k nim nestihneme vybudovať bližší vzťah. Ale niektoré píšu zaujímavé príbehy. Takým príbehom je aj príbeh psa Rastyho.  Majiteľka 12-ročného Rastyho, staršia pani z okresu Poltár ochorela. Rakovina, čakali ju ťažké operácie. Jej sestra jej prišla pomáhať a oslovila nás, či by sme sa neujali jej psíka, nevedela sa o neho ďalej postarať. Bol to veľký labrador, potreboval vlastnú voliéru iba pre seba. Mali sme úplne plnú kapacitu, preto sme odmietli, nemali sme ho kam dať. Nečakane sa však adoptoval iný veľký psík a tak sa nám o pár dní miesto uvoľnilo. Rasty dostal vlastnú voliéru, pani nám nechala aj finančný dar, aby sme sa o neho dobre postarali. Rastyho panička medzitým umrela. „Tento pes u nás dožije, takého starého psa si nikto nevezme, hovoril som.“ Ale čo sa nestalo. Jedného dňa nám napísala pani z Čiech. Že videla našu stránku, že máme pekné psíky a že by mala záujem adoptovať si Rastyho.

– „A nechceli by ste nejakého mladého psíka? Rasty je milý, ale má už 12 rokov, prídu choroby, drahí veterinári, starosti…“

– „Viete čo, ja ho chcem práve preto, že je starý. Mladým psíkom ľahšie nájdete rodiny, ja si vezmem tohto, ktorého by už nikto nechcel…“

Ostal som v nemom úžase nad tým, ako pani Dana zmýšľala. Vie, že so starým psíkom bude čoskoro veľa starostí, napriek tomu si vybrala práve jeho. Papiere na prevoz sme vybavili rýchlo, pani zaplatila náklady na prepravu psa až do českých Pardubíc. Keď sa naši dobrovoľníci vrátili, priniesli ešte plný kufor drahého krmiva a aj sponzorský dar pre útulok. Neuveriteľné, nabalila si na krk starého psíka a ešte nám poslala granule a peniaze. Verím, že to pani Dane (na fotografii s Rastym pri zoznamovaní) za jej dobrotu život vráti len tým najlepším, čo človeku môžeme priať.

Rasty má v Pardubiciach veľkú záhradu, dve psie kamarátky a spáva vo vyhrievanej kuchynke na prízemí na starom gauči. To by sa mi ani nesnívalo, že bude mať v živote ešte toľko šťastia.

Ako keby ho jeho prvá majiteľka strážila tam zhora…

Veru, aj takéto príbehy píše nový útulok v Hnúšti, ktorý sa teší veľkej podpore Hnúšťanov. Vďaka krmivu, ktoré nám kupujete v Tescu a chovateľských potrebách p. Matiašovej v Dome služieb má útulok neustále dostatok krmiva a môže prijímať psíky až do naplnenia svojej kapacity. Financie využívame

V roku 2021 nežiadal a nedostal útulok od mesta Hnúšťa žiadnu podporu, pretože všetko potrebné pokryla podpora občanov. Na rok 2022 žiadame od mesta sumu 2 800 eur na celoročné fungovanie, rozšírenie kapacity a veterinárne úkony pre našich psíkov. Samozrejme, to je len približne štvrtina rozpočtu, ktorý na celý rok budeme potrebovať. Preto nám môžete pomôcť i Vy všetci príspevkom 2% zo svojich daní.

PODPORTE HNÚŠŤANSKÉ LABKY

Občianske združenie Hnúšťanské labky je v tomto roku zaregistrovaným žiadateľom 2% z daní.

Tlačivo na poukázanie 2% si môžete stiahnuť tu: Hnustanske labky 2 percenta tlacivo

Tlačivo si môžete vyzdvihnúť i v útulku, alebo kancelárii primátora mesta Hnúšťa.

ĎAKUJEME!

R. Lebeda, J. Kišová, M. Kekeňáková, V. Bubelíniová a ďalší dobrovoľníci z útulku