často kladené otázky 

Prosíme netelefonujte a nepíšte nám skôr, ako si prečítate nasledovné odpovede. Popri dobrovoľníctve v útulku máme vlastné povolania a rodiny a strašne nás ruší v práci, ak nám volá 20 ľudí denne s rovnakou otázkou, ktorá je uvedená v nasledovných riadkoch.

Aké máte otváracie hodiny?

Otváracie hodiny sa menia podľa ročného obdobia. Zvyčajne sú nasledovné:

Letná sezóna (apríl – október): 15:00 – 17:00 hod.

Zimná sezóna (november – marec): 14:00 – 16:00 hod.

Ste tam počas otváracích hodín každý deň?

ÁNO, aj počas víkendov a sviatkov. Psíky kŕmime, venčíme a čistíme im voliéry 2x denne, ráno však nemáme otvorené pre verejnosť.

.

Ako sa k vám dostaneme?

Na našom webe hneď na hlavnej stránke je zverejnená mapka. Útulok sa nachádza v priemyselnom parku v Hnúšti za firmou Yura.

Môžu k Vám prísť venčiť i deti?

Áno, ale iba v sprievode dospelej osoby.

Kde máte priestory na venčenie?

Keďže sídlime v priemyselnej zóne, máme určený priestor, ktorým sa so psíkmi zo zóny vychádza a následne je možné venčiť kdekoľvek v meste, zobrať psíka na venčoviská, lúky, do lesa a podobne. V priemyselnej zóne je venčiť zakázané, ide často o neudržiavané a nebezpečné priestory. Menšie deti môžu psíky zobrať priamo do našich výbehov pri útulku a hrať sa s nimi u nás.

Ako vám môžeme pomôcť sponzorsky?

Krmiva máme zvyčajne dostatok, ľudia nám ho nosia pravidelne. Ak nám niečo dochádza, zverejníme výzvu na Facebooku a dobrí ľudia nám za pár dní skladík naplnia. Najväčším nákladom je pre nás veterinárne ošetrenie psíkov, kastrácie, energie, nájomné a údržba. Na mzdy náklady nemáme, pracujeme ako dobrovoľníci, len v prípade spolufinancovania zamestnancov cez projekty Úradu práce. Ak nám zvyšujú nejaké financie, využívame ich na rozširovanie útulku – opravy plotov, rozšírenie výbehov, nové voliéry a podobne. Ak chcete pomôcť rozvoju útulku, venujte nám prosím drobný finančný dar osobne, alebo priamo na účet na našom webe.

Chceme priniesť nejaké krmivo, máte preferovanú značku?

Nemáme, ale tu platí, že radšej menej, ale kvalitnejšie. Prosíme nenoste nám tie najlacnejšie granule, nemajú pre psy žiadnu kalorickú hodnotu, musíme ich miešať s kvalitnejšími, aby psy dostali výživu, ktorú potrebujú. Navyše, po lacných granulách mávajú hnačky a čistiť voliéry po hnačkujúcich psíkoch 2x denne nie je pre nás nič príjemné. Chceme mať psíky zdravé a dobre živené, preto radšej menej, ale kvalitnejšie. To platí aj o konzervách. Veď uznajte sami, vrece granúl za 3-4 eurá, môže v tom byť niečo vhodné pre zdravý vývin psa?

Máme nejaké staré veci, môžeme vám ich doniesť?

Staré matrace, deky a periny žiaľ neberieme, máme ich vždy dosť. Sme malý útulok, skúste ich ponúknuť našim kolegom vo veľkých útulkoch v Brezne, Lučenci, Revúcej, či Fiľakove.

Chceme si adoptovať psíka, čo máme robiť?

Najprv nás navštívte v čase otváracích hodín a psíka si príďte pozrieť. Každý pes má inú povahu, podľa fotky na internete nie je možné si vybrať záväzok, ktorý s vami bude žiť 10-15 rokov. Adopcie cez telefón nerobíme, ani sa neunúvajte telefonovať. Je potrebné prísť osobne, psíka si ísť vyvenčiť a poriadne si adopciu premyslieť. Následne vyplníme spoločne adopčnú zmluvu, uhradíte adopčný poplatok (0 – 150 eur v závislosti od psa) a môžete si psíka vziať domov.

Aká je výška adopčného poplatku?

Vždy individuálna. Psíky odchádzajú z útulku už vykastrované, čo je najväčšia položka adopčného poplatku. Inú sumu však stojí kastrácia menšieho psa, značne inú kastrácia veľkej fenky. V prípade šteniat, ktoré ešte nie je možné kastrovať je poplatok nižší. V prípade starších psov, o ktoré nie je záujem, často dávame psíka aj zadarmo, len aby si našiel rodinu a všetky náklady preberá útulok na seba. Adopčný poplatok zahŕňa aj veterinárne ošetrenia, čipovanie, očkovania atď., pri prevzatí psíka už väčšinou nepotrebuje žiadne ďalšie investície, až najbližšie pravidelné očkovanie. Chov psíka si vyžaduje pravidelné finančné výdavky, preto by výška adopčného poplatku nemala byť pre zodpovedného chovateľa žiadnym problémom. V podstate zaplatí len za to, čo by musel zaplatiť veterinárom sám, ak by si vzal psíka niekde od susedov. Útulok si neúčtuje žiadne poplatky navyše, len to, čo do psíka investoval.

Dávate psíky aj na skúšku?

V niektorých prípadoch, hlavne ak sa doma nachádza iný pes a je potrebné otestovať, ako si budú rozumieť, vieme psíka pred podpísaním adopčnej zmluvy dať na 1-2 dni na skúšku k potenciálnemu záujemcovi.

Čo ak som našiel psíka na ulici?

V prvom rade je potrebné kontaktovať starostu v obci, kde ste ho našli. Nenechajte sa odbiť, obec je podľa veterinárneho zákona POVINNÁ podieľať sa na prevádzke karanténnej stanice, alebo útulku. To znamená, že ak nemá vlastný útulok, je POVINNÁ mať zmluvu s nejakým útulkom. Ak obec dodržiava tento zákon, vie psíka prevziať a osloviť svoj zmluvný útulok, aby psíka prišli odobrať. 

Zákon doslova hovorí: „Obec je povinná zabezpečiť odchyt túlavých zvierat na území obce a ich umiestnenie do karanténnej stanice/útulku pre zvieratá..Obec je povinná prevziať túlavé zviera nájdené na území obce od nálezcu a umiestniť ho v karanténnej stanici/útulku pre zvieratá. Obec zabezpečuje starostlivosť o túlavé zviera od okamihu jeho prevzatia.“

Žiadajte preto, aby váš starosta plnil svoje zákonné povinnosti. Ak odmietne, treba ho nahlásiť na Regionálnu veterinárnu a potravinovú správu, ktorá musí vykonať kontrolu dodržiavania veterinárneho zákona obcou.

Videl som túlavého psíka, viete po neho prísť?

Bohužiaľ, nemáme personálne kapacity na odchyt a dovoz psíkov. Vo väčšine prípadov ide o psíkov, ktoré ušli z dvora, preto je najmúdrejšie kontaktovať starostu obce, ktorý v malých obciach má prehľad, komu psík patrí, vo väčších má mestskú políciu, ktorá vie skontrolovať čip a nájsť majiteľa psíka. Rovnako platí to, čo v predošlých odpovediach, o psíka na svojom území sa v prvom rade musí podľa zákona postarať obec. Ak ste si istý, že psík nikomu nepatrí, kontaktujte starostu obce.

Starostu sa mi nepodarilo kontaktovať, obec odmieta prevziať psíka

V takomto prípade ak máme voľné kapacity, radi sa psíka ujmeme, nenecháme ho predsa na ulici. Porušovanie zákona zo strany obce oznámime aj my. Je však potrebné ho ku nám priviezť po telefonickom dohovore a potvrdení, že máme voľné miesto.

Máte zazmluvnené nejaké obce aj vy?

Náš útulok je malý a väčšinou plný, preto si netrúfame prevziať taký záväzok, ako veľké útulky. My pomáhame v našom regióne od Rimavskej Soboty po Tisovec hlavne vyhodeným psíkom, psom zo zlých podmienok a podobne.

Zdedil som dom aj so psíkom. Čo ak chcem odovzdať psíka do útulku?

Vieme vám pomôcť aj v takomto prípade, avšak za prijatie psíka si účtujeme poplatok. Pre nás každý psík znamená náklady na veterinárov, kŕmenie, starostlivosť, musíme z niečo platiť energie, nájomné a ďalšie výdavky. Niektoré psíky u nás strávia dlhé mesiace, kým im nájdeme rodinu a blokujú tak miesto pre iné psíky, ktoré potrebujú pomoc. Preto ak chcete, aby sme vás zbavili starostí a našli psíkovi nový domov, je potrebné za to niečo zaplatiť. Výška poplatku závisí od viacerých faktorov (veľkosť psa, plemeno, či je o psa pravidelne veterinárne postarané, či má čip, očkovania a pod.). Ak ste zdedili, alebo predávate dom, určite vás nezaťaží suma za poskytnutú službu od útulku a radi podporíte útulok, aby mal dostatok financií sa o psa postarať a nájsť mu nový domov.

Podľa výpočtov Slobody zvierat iba prvotné náklady na zviera po prijatí predstavujú 100 eur (vakcinácia, kastrácia, vstupné veterinárne vyšetrenie) a následne je to 10-15 eur/zviera/deň (kŕmenie, ošetrovanie, personál, energie). Mnohé zvieratá strávia v útulku roky, niektoré v nich aj dožijú.

Čo mám robiť, ak mám informácie o psíkovi, ktorého držia v nevhodných podmienkach?

Je nevyhnutné nahlásiť to na najbližšiu Regionálnu veterinárnu a potravinovú správu. V našom okrese je v Rimavskej Sobote: https://www.svps.sk/zakladne_info/kontakt_rvps.php?rvps=RS

Z čoho má útulok financie na fungovanie?

Útulky sú dlhodobo finančne poddimenzované. Svoju činnosť realizujú takmer výlučne z darov verejnosti a 2% z daní občanov, napriek tomu, že riešia celospoločenské problémy a preberajú na seba úlohy štátu a samospráv. V minulom roku náš útulok dostal finančnú podporu vo výške 1 000 eur od mesta Rimavská Sobota a v tomto roku 1 400 eur od mesta Hnúšťa. Je to približne 15% našich ročných nákladov. Ostatné financie máme iba z darov od dobrých ľudí.

V prípade, že ste nenašli odpoveď na svoju otázku, zavolajte nám, radi Vám odpovieme.